Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Radowo Małe

Zachodniopomorski Program Antysmogowy

Zachodniopomorski Program Antysmogowy

Gmina Radowo Małe informuje, że zamierza przystąpić do projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa II – Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 2.14 – Poprawa jakości powietrza – Zachodniopomorski program Antysmogowy.
W przypadku otrzymania przez Gminę dofinansowania osoby fizyczne będące:
 • Właścicielem domów jednorodzinnych
 • Właścicielem mieszkań w domach wielorodzinnych
 • Najemcą mieszkań w domach wielorodzinnych (posiadający tytuł do lokalu mieszkalnego oraz prawo do dysponowania lokalem na cele projektu w okresie realizacji i trwałości projektu)
będą mogły otrzymać wsparcie w wysokości 7 500 zł – kwota ryczałtowa na jedno indywidualne gospodarstwo domowe, na likwidację źródła ciepła opartego o spalanie węgla (piec/kocioł węglowy) i:
 • podłączenie do istniejącej sieci ciepłowniczej
lub
 • zastąpienie zlikwidowanego źródła nowa jednostką wytwarzania energii cieplnej (w pierwszej kolejności na jednostkę wytwarzającą energię ze spalania gazu, dotyczy to obszarów zgazyfikowanych, tam gdzie korzystanie z energii gazowej jest uzasadnione ekonomicznie,
  a w  drugiej kolejności inne źródła ciepła spełniające normy).
Uwaga:
 • zastąpienie starego źródła ciepła nowym będzie możliwe jedynie w przypadku, gdy  podłączenie do sieci ciepłowniczej na danym obszarze nie będzie uzasadnione ekonomicznie
 • przeprowadzenie wymiany pieca/kotła węglowego w indywidualnym gospodarstwie domowym będzie możliwe wyłącznie kiedy budynek będzie spełniał minimalne wymogi w zakresie efektywności energetycznej tj. 150 kWh/m2 na rok. W tym celu zgłoszonym do projektu indywidualnym gospodarstwie domowym Gmina w ramach przyznanego dofinansowania zleci wybranemu podmiotowi wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej
 • zgłoszenie źródła ciepła opartego o spalanie węgla w indywidualnym gospodarstwie domowym nie gwarantuje otrzymania wsparcia na działanie objęte projektem.
Osoby fizyczne zainteresowane przystąpieniem do projektu proszone są o wypełnienie deklaracji dotyczącej istniejącego  źródła ciepła opartego o spalanie węgla w indywidualnym gospodarstwie domowym (zarówno w domu jednorodzinnym i wielorodzinnym) zlokalizowanym na obszarze Gminy Radowo Małe.
Deklarację należy składać do 28 czerwca 2019 r.
 • w Urzędzie Gminy Radowo Małe, pok. nr 8
Osoba do kontaktu:     Agnieszka Perwenis, tel. 91 397 22 22
 
Ponadto Gmina Radowo Małe informuje, że zamierza przystąpić do projektu realizowanego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa II – Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 2.15 – Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – Zachodniopomorski Program Antysmogowy.
W przypadku otrzymania przez Gminę dofinansowania osoby fizyczne będące właścicielem budynków jednorodzinnych zlokalizowanych na  obszarze Gminy Radowo Małe zainteresowane przystąpieniem do projektu będą mogły otrzymać wsparcie na :
 • Częściową termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z likwidacją istniejącego źródła ciepła opartego o spalanie węgla (piec/kocioł węglowy) i:
- podłączenie do istniejącej sieci ciepłowniczej
lub
- zastąpienie zlikwidowanego źródła nową jednostką wytwarzania energii cieplnej (w pierwszej kolejności na jednostkę wytwarzającą energię ze spalania gazu, dotyczy to obszarów zgazyfikowanych, tam gdzie korzystanie z energii gazowej jest uzasadnione ekonomicznie, a w drugiej kolejności inne źródła ciepła spełniające normy)
Zakres częściowej termomodernizacji obejmuje: izolację cieplną ścian (w tym m. in. stolarki okiennej i drzwiowej) i modernizację instalacji centralnego ogrzewania.
Wysokość wsparcia – kwota ryczałtowa 25 000 zł
 • Pełną termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z likwidacją istniejącego źródła ciepła opartego o spalanie węgla (piec/kocioł węglowy) i:
- podłączenie do istniejącej sieci ciepłowniczej
lub
- zastąpienie zlikwidowanego źródła nową jednostką wytwarzania energii cieplnej
(w pierwszej kolejności na jednostkę wytwarzającą energię ze spalania gazu, dotyczy to obszarów zgazyfikowanych, tam gdzie korzystanie z energii gazowej jest uzasadnione ekonomicznie, a  w  drugiej kolejności inne źródła ciepła spełniające normy).
Zakres pełnej termomodernizacji obejmuje: izolacje cieplną ścian (w tym m. in. stolarki okiennej i drzwiowej), stropodachu i podłogi (w tym m. in. dachu) oraz modernizację instalacji centralnego ogrzewania
Wysokość wsparcia – kwota ryczałtowa 50 000 zł
Uwaga:
 • Do wsparcia finansowego będą kwalifikowały się wyłącznie zgłoszenia, które poza termomodernizacją budynku zakładają likwidację istniejącego źródła ciepła opartego o  spalanie węgla (kotły/piece węglowe)  i zastąpi je podłączenie do istniejącej sieci ciepłowniczej lub zlikwidowane źródło ciepła zastąpi nowa jednostka wytwarzania energii cieplnej (w pierwszej kolejności jednostka wytwarzająca energię ze spalania gazu, dotyczy to obszarów zgazyfikowanych, tam gdzie korzystanie z energii gazowej jest uzasadnione ekonomicznie, a w drugiej kolejności inne źródła ciepła spełniające normy).
 • Zastąpienie starego źródła ciepła nowym będzie możliwe jedynie w przypadku, gdy  podłączenie do sieci ciepłowniczej na danym obszarze nie będzie uzasadnione ekonomicznie.
 • Zgłoszenie nie gwarantuje otrzymania wsparcia działanie objęte projektem.
Osoby fizyczne zainteresowane przystąpieniem do projektu proszone są o wypełnienie deklaracji dotyczącej modernizacji energetycznej budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła opartego o spalanie węgla (piece/ kotły węglowe) na mniej emisyjne.
Deklarację należy składać do 28 czerwca 2019 r.
 • w Urzędzie Gminy Radowo Małe, pok. nr 8
Osoba do kontaktu:     Agnieszka Perwenis, tel. 91 397 22 22

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 Deklaracja 2.14.pdf (PDF, 526.17Kb) 2019-05-27 14:04:40 206 razy
2 Deklaracja 2.15.pdf (PDF, 638.61Kb) 2019-05-27 14:04:40 208 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Perwenis 27-05-2019 14:04:40
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agnieszka Perwenis 27-05-2019
Ostatnia aktualizacja: Agnieszka Perwenis 27-05-2019 14:18:26